piątek, sierpnia 19, 2016

Moje minerały

W swoich pracach lubię używać naturalnych lub syntetycznych kamieni jubilerskich. W tym miejscu znajdziecie podstawowe informacje na temat tych używanych przeze mnie. Lista ta będzie cały czas uzupełniana. Kolejność alfabetyczna.

Kamienie jubilerskie mineralne (minerały):

Agat to kamień naturalny z grupy kwarcu, wielobarwna, wstęgowa odmiana chalcedonu. Występuje praktycznie na całym świecie w wielu odmianach i barwach, jednak zawsze charakteryzuje się strukturą warstwową. Bardzo łatwo poddaje się barwieniu.
W litoterapii kamienie te uważna są za pomocne w leczeniu układu pokarmowego, wrzodów żołądka, kobiecych dolegliwości czy bezpłodności. Agaty mają wpływ również na naszą psychikę. Pomagają wzmocnić szacunek do samego siebie, równoważą emocje, uwalniają od stresu, a także ułatwiają podejmowanie wyzwań i odkrywanie samego siebie. Agat uchodzi za symbol bogactwa i długiego, udanego życia. Chroni noszącą go osobę przed wszelkim złem i dodaje sił witalnych. Wpływa pozytywnie na wzrok i skórę, łagodzi bóle głowy i gorączki. Aktywizuje siły obronne organizmu. Agat pomaga rozładować wewnętrzne napięcia i rozbudza popęd seksualny. Zapewnia też poczucie bezpieczeństwa.

Hematyt inaczej krwawnik to minerał znany już od czasów prehistorycznych. Z chemicznego punktu widzenia to krystaliczny tlenek żelaza (III). Z wierzchu jest stalowo-czarny z metalicznym połyskiem, ale po przełamaniu lub sproszkowaniu przybiera barwę brunatnoczerwoną, czemu zawdzięcza swoja nazwę (haimatites znaczy krwisty). Początkowo wykorzystywany był tylko jako barwnik (po sproszkowaniu), później zaczęto tworzyć z niego biżuterię i rzeźbić drobne figurki. Często występuje platerowany, czyli powlekany różnokolorowymi metalicznymi powłokami.
W starożytnym Babilonie uważany był za kamień wojowników, a współcześnie za kamień prawników. Terapeutycznie wpływa na wszystko co na związek z krwią, poza tym sprzyja rekonwalescencji, pobudza odnowę komórek, sprowadza spokojny sen oraz łagodzi skurcze mięśni i łydek, oczyszcza krew, przynosi ulgę w bólach karku i pleców, wspomaga leczenie anemii.

Jadeit (żad) to minerał z gromady krzemianów łańcuchowych, zaliczany do grupy piroksenów. Bardzo rzadko tworzy dobrze wykształcone kryształy. Najczęściej występuje w postaci zbitej masy, mikrokrystalicznej, włóknistej; tworzy skupienia ziarniste lub włókniste agregaty. Hiszpańscy konkwistadorzy nosili jadeitowe amulety w celu ochrony przed dolegliwościami ze strony nerek. Nazywali je piedra de ijada (kamień lędźwiowy) albo piedra de los riñones (kamień nerkowy) i stąd pochodzi nazwa jadeit.
Majowie uważali go za najsilniej działający talizman, który zapewnia szczęście, dobrobyt i dobre pożycie małżeńskie. Wkładali oni jadeitowe koraliki w usta zmarłych, aby w tym drugim, nieznanym świecie dawał im namiastkę serca. Kamień ten był również bardzo ceniony w Chinach i Azji. Jest tam symbolem władzy, powodzenia oraz fortuny. Pomaga utrzymać pieniądze przy sobie.
W litoterapii jadeit jest kamieniem niemal uniwersalnym. Ma zastosowanie przy bezsenności, bezpłodności, braku cierpliwości, depresjach itp. Fizycznie oddziałuje na kości, nerki, oparzenia, pęcherz moczowy, serce, śledzionę i układ trawienny. Pomaga również przy półpaścu i przeziębieniu. Przedłuża życie. Oczyszcza krew. Dodaje uroku.


Kwarc to kamień naturalny, a właściwie cała ich grupa. Jest najpospolitszym minerałem w skorupie ziemskiej. Do tej grupy należy większość kamieni półszlachetnych używanych w jubilerstwie, jak: agat, kryształ górski, ametyst, cytryn, awenturyn, chalcedon, karneol, jaspis czy krzemień (to tylko te najbardziej znane). Często stosowany w litoterapii - kwarc ma właściwości lecznicze i jest bardzo dobrym źródłem energii. Wspomaga pracę mózgu, a także nadaje się do medytacji. Zalecany jest dla osób, które mają problemy z nerkami czy też cierpią na bóle brzucha. Pobudza płodność, wzmacnia serce, nerki, uspokaja, jest dobrym odpromiennikiem.

Lawa wulkaniczna to ciekły produkt działalności wulkanicznej, składający się głównie ze stopionych tlenków krzemu, żelaza, sodu, potasu, wapnia i innych metali. Ma podobny skład jak magma, z której stopienia powstaje, ale jest zubożona o składniki lotne. Po zastygnięciu jej powierzchnia jest nierówna i pęcherzykowata.
Według litoterapii lawa charakteryzuje się właściwościami oczyszczającymi. Zbiera negatywną energię i przekształca ją w czystą aurę. Tym samym pobudza przepływ energii, generując uzdrawiające działania zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Wzmacnia organizm i daje spokój ducha. Rdzenni Indianie wierzą, iż lawa daje połączenie z magiczną energią Matki Ziemi. Łączy w sobie wszystkie żywioły. Ciemna lawa wulkaniczna, jest używana do wykonywania masażu ciepłymi kamieniami.

Tygrysie oko to kamień naturalny, jedna z migotliwych odmian kwarcu, nieprzeźroczysty minerał wykazujący efekt kociego oka, czyli obecność migotliwego pasa przesuwającego się po kamieniu podczas jego obracania względem światła. Ma barwę złotożółtą do złotobrązowej z typowym prążkowaniem. 
W litoterapii uważany jest za kamień alergików. Podobno łagodzi objawy alergii, stany zapalne dróg oddechowych, wyostrza wzrok, korzystnie działa w astmie i skurczach jelit. Za jego przyczyną zaspakajane są pragnienia ciepła i wygody.

Unakit to kamień naturalny, zielono różowa odmiana jaspisu zbudowana z kwarcu i chalcedonu, za jego charakterystyczne zabarwienie odpowiadają zielony epidot i różowo-czerwony feldspar. Jego nazwa pochodzi od Gór Unaka (Apallachy) w Stanach Zjednoczonych gdzie został odkryty. Legenda głosi, że podczas ukrzyżowania Jezusa u stóp krzyża położono zielony jaspis. Na kamień spadały krople krwi ze wszystkich pięciu ran ukrzyżowanego. Krople te pozostały do dziś na każdym kamieniu. Wg. litoterapi wzmacnia system odpornościowy; zalecany jest przy leczeniu m.in. nowotworów regenerując chore komórki. Wycisza psychofizycznie, pomaga odzyskać pewność siebie. Ma również działanie ochronne przed promieniowaniem elektromagnetycznym - można go umieścić przy ekranie telewizora.

Kamienie jubilerskie pochodzenia organicznego:

Koral to szkielety wapienne koralowców. Większość koralowców tworzy rafy, atole i ławice o gęsto rozgałęzionych pniach. Pnie kolonii koralowej dochodzą średnio do 40 cm wysokości, gałązki do 4-6 cm grubości. Właśnie te szkielety, wytwarzane przez niewielkie polipy, wykorzystuje się jako materiał jubilerski. W stanie surowym kawałki korali są matowe, po wypolerowaniu mają połysk szklisty. Są wrażliwe na wysoką temperaturę, kwasy i gorące kąpiele. Ich barwa może z biegiem czasu zblaknąć (barwę można przywrócić przez zanurzenie w wodzie utlenionej). Wyróżnia się wiele odmian kolorystycznych korali. Najliczniej występują one w Morzu Śródziemnym.
Koral nazywany jest "kwiatem morza" i symbolizuje bogactwo, siłę i wysoki status społeczny. Ma silne właściwości ochronne - od dawna naszyjniki z korali zawieszało się nad kołyskami noworodków, w celu ochrony przed "złym okiem". Uważano, że ochraniają właściciela przed demonami i pokusami. Kamienie te często wybierane były przez osoby zajmujące się wróżbiarstwem. Koral obdarza osobę noszącą go mądrością i skromnością. Redukuje lęki, stresy i sprzyja stabilnemu życiu rodzinnemu. Eliminuje zbytnią nerwowość, panikę i tendencje samobójcze. Koral wzmaga witalność, odwagę i sprzyja urzeczywistnianiu zamierzeń. Jest także pomocny przy rozwijaniu zdolności dyplomatycznych. Ma działanie wyciszające zbyt rozbudzone emocje, działa harmonizująco i zapobiega zmęczeniu. Korale poświęcano bogini Wenus, gdyż miały pobudzać uczucie miłości, zapewniając jednocześnie spokój i równowagę. Koral rozwija intuicję i wyobraźnię, sprzyja wizualizacji.
W medycynie koral jest stosowany w bardzo szerokim zakresie. Co ciekawe, lecznicze właściwości zależą od barwy korala: czerwony pomaga w leczeniu niepłodności, zaburzeń miesiączkowych oraz impotencji, pomaga w pozbyciu się nadmiaru cholesterolu, jest też polecany przy leczeniu niedoborów żywieniowych. Jest także afrodyzjakiem, ponieważ dodaje energii i ożywia umysł; biały ma zbawienny wpływ na system nerwowy człowieka oraz jego psychikę, pomaga w leczeniu zaburzeń nerwowych, przygotowuje się z niego również substancje lecznicze pomagające w regeneracji układu kostnego, zmniejsza bóle kości występujące przy artretyzmie; różowy pozytywnie wpływa na serce i krążenie krwi, zapobiega miażdżycy, żylakom, wylewom i hemoroidom, reguluje pracę nerek, pomaga w leczeniu chorób układu moczowego; czarny pomaga w chorobach krążenia, krwi oraz przy osteoporozie, wspomaga wydalanie kamieni moczowych.

Masa perłowa (macica perłowa) to najbardziej wewnętrzna, silnie iryzująca warstwa muszli niektórych małżów i ślimaków. Najczęściej używa się macicy perłowej perłopławów. Podstawową barwą jest zwykle biel, w przypadku macicy perłowej z Tahiti - naturalnie ciemny kolor. Jest naturalnym surowcem złożonym głównie z węglanu wapnia (CaCO3) o krystalizacji aragonitu. Oprócz tego składnika mineralnego zawiera aminokwasy i inne cenne minerały. Lśniąca niebieskozielona macica perłowa małża uchowca (zwana Paua lub Abalone) z Nowej Zelandii była przez Maorysów wykorzystywana do inkrustacji mistycznych rzeźb. Od pewnego czasu ta masa perłowa znajduje zastosowanie w świecie zachodnim, głównie do wyrobu modnej biżuterii. Ze względu na podobne efekty barwne jak w opalu (opalizujące barwy niebieska, zielona, fioletowa, zielonożółta), w handlu nazywa się ją "opalem morskim".
Ze względu na zbliżoną budowę i skład chemiczny jej znaczenie dla litoterapii jest podobne jak pereł. Najczęściej stosuje się ją w leczeniu wszelkich dolegliwości skórnych (alergia, trądzik, likwidowanie blizn).

Perły to produkty naturalne pochodzenia organicznego. Powstają w płaszczu muszli małż morskich - perłopławów (mięczaki, głównie z rodzaju Pteria) jako naturalna ochrona przed podrażnieniem wywołanym przez ciało obce (np. ziarnko piasku), które przedostało się do wnętrza ich skorupy. Budowa pereł jest podobna do budowy wewnętrznej strony muszli, powszechnie nazywanej masą lub macicą perłową. Jej głównym składnikiem jest odmiana węglanu wapnia - aragonit oraz konchiolina - jeden z rodzajów białka. Dostanie się do wnętrza muszli małża jakiegokolwiek ciała obcego skutkuje wytworzeniem wokół niego koncentrycznych warstw aragonitowo-konchiolinowych. Rozróżniamy trzy rodzaje naturalnych pereł najczęściej używanych do wyrobu biżuterii: Perły słodkowodne (hodowlane), Perły Mórz Południowych (z Australii, Filipin, Tahiti i Polinezji) oraz Perły Akoya (z mórz wokół Japonii). Każdy z tych trzech rodzajów Pereł produkowany jest przez inny gatunek małż żyjący w odmiennych warunkach środowiska naturalnego. Perły występują w bardzo wielu kształtach, perfekcyjnie okrągłe perły są bardzo rzadkie i najbardziej wartościowe. Ich barwa zależna jest od gatunku małża perłorodnego, który ją stworzył i warunków naturalnych, w których żył.
Perły zawierają duże ilości wapnia i mogą pomóc w przypadku chorób spowodowanych brakiem tego elementu (wzmacniają kości i zęby). Często wykorzystywane są w kosmetyce i medycynie niekonwencjonalnej. Według litoterapii perły stymulują procesy wydalania i oczyszczania, obniżają poziom cholesterolu, odmładzają skórę, dają nam szansę na pogodzenie się z dawnymi, pozornie zapomnianymi, bolesnymi odczuciami i ranami. Pozytywnie wpływają na wątrobę, serce, drogi oddechowe i układ pokarmowy. Mają też zdolność pochłaniania szkodliwego promieniowania.

Kamienie jubilerskie syntetyczne:

Black stone to syntetyczny kamień jubilerski. Dzięki swojej czarnej barwie czasem jest używany jako imitacja onyksu.

Noc Kairu to podobnie jak Piasek Pustyni szkło awenturynowe. Zabarwienie granatowo-czarne zawdzięcza ono głównie tlenkowi manganu, a skrzące się iskierki drobinkom żelaza.
To kamień Czarnoksiężników i nocy. Chroni przed złą sławą i pomówieniami. Stabilizuje i harmonizuje naszą energię. Przynosi spokój. Polecany przy stanach depresyjnych. Uwolni nas od użalania się nad sobą. Podnosi nasze poczucie własnej wartości. Idealny do przyciągania dóbr materialnych. Warto mieć bransoletkę na sobie przy negocjacjach i trudnych rozmowach. Noc Kairu wspiera przy czekaniu na ważna dla nas wiadomość. Ogólnie, poprawia nastrój, jest kamieniem szczęścia. Odpędza czarne myśli.

Piasek pustyni to szkło awenturynowe nazywane także kamieniem tysiąca słońc – rodzaj syntetycznego szkła o kolorze połyskującego brązu używany do wytwarzania ozdób. Materiał ten nie występuje w przyrodzie, jest wytwarzany sztucznie. Historia tego syntetyku sięga XVII-wiecznej Wenecji, gdzie rodzina Miottich otrzymała go po raz pierwszy, uzyskując jednocześnie wyłączne prawo do produkcji. W XIX w. szkło awenturynowe zyskało popularność jako jeden z głównych syntetyków używanych w produkcji przycisków do papieru. Było też wytwarzane w śląskich hutach szkła.
Czerwone zabarwienie kamienia uzyskuje się dzięki tlenkowi miedzi, a skrzące się w nim drobinki to opiłki lub wytrącone w procesie technologicznym kryształki metalu (miedzi, żelaza lub chromu). Według litoterapii poprawia nastrój, odpędza zmęczenie, wpływa kojąco i uspokajająco. Przydatny jest w napadach depresji i złego humoru. Uważany jest za kamień przyciągający bogactwo i szczęście. Dodaje pewności siebie - przydatny podczas załatwiania wszelkiego rodzaju spraw urzędowych, a szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Szmaragd Nilu to zielone szkło awenturynowe nazywane także kamieniem tysiąca słońc, najmłodszy brat Piasku Pustyni. Materiał ten nie występuje w przyrodzie, jest wytwarzany sztucznie.
Zielone zabarwienie kamienia uzyskuje się dzięki tlenkowi chromu, a w nim zatopione są drobinki metalu. 
Podobno ma moc ochrony przed magią i klątwami. Przypisuje mu się dobroczynne właściwości: przynosi radość, szczęście, spokój, harmonię i nadzieję, chroni przed załamaniem, pesymizmem i trwogą. Łagodzi niepokój oraz lęk. Chroni przed niekorzystną energią.


W powyższych opracowaniach korzystałam z wielu źródeł internetowych, między innymi są to portale: Wikipedia, Jubiler, Marmad, Pasión, Astrovita

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Copyright © BRUXA jewelry , Blogger